Dziś jest 14 lipca A.D. 2020 -
 

Remont organów

Prospekt

Rozpoczął się kapitalny remont organów w naszym kościele. Organy, obchodzące w tym roku swoje stulecie – zostały zbudowane w 1912 roku przez Paula Voelknera – wymagają podjęcia kompleksowych prac, które przywrócą im pierwotny kształt. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi instrument zostanie zrekonstruowany w formie z 1912 r. Prace będzie prowadziła firma organmistrzowska Pana Adama Olejnika z Głogusza koło Sulechowa.

Remont będzie podzielony na trzy lub cztery etapy. Instrument zostanie zdemontowany i przewieziony do warsztatu organmistrza. Tam wszystkie elementy będą dokładnie przejrzane i zakonserwowane. Piszczałki metalowe w razie konieczności wyprostowane i wypolerowane, drewniane zaś zaimpregnowane środkiem owadobójczym i powleczone olejem do konserwacji drewna. Pozostałe elementy instrumentu czyli wiatrownice, traktura, system powietrzny zostaną poddane szczegółowej analizie – wymienione będą części zużyte, nie nadające się do dalszej pracy w instrumencie. Całość prac zostanie zwieńczona ponownym montażem wszystkich podzespołów instrumentu w kościele. Całe organy będą nastrojone i ponownie zintonowane.

Prace restauratorskie przy organach są bardzo kosztowne. Konieczne jest bowiem zadbanie o jak najdokładniejsze odnowienie wszystkich elementów instrumentu przy użyciu materiałów identycznych z tymi jakich używano sto lat temu w czasie budowy. Pierwszy etap prac będzie współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego oraz Unii Europejskiej. Obejmie on renowacje całej sekcji II manuału czyli piszczałek, wiatrownicy, traktury oraz systemu powietrznego.

Renowacja naszych organów i podjęcie decyzji o rekonstrukcji stanu z 1912 roku wpisuje się w przyjęty program przywracania naszemu kościołowi jego pierwotnego kształtu architektonicznego. Wnętrze kościoła odzyskało żyrandole, zrekonstruowane zostały balaski, teraz pora na organy. Mamy nadzieję, że instrument po koniecznych pracach zabrzmi swoim dawnym, potężnym dźwiękiem i dalej będzie służyć naszej Parafii w czasie liturgii oraz koncertów organowych.

Michał Kołodziej


Dodane: 2012.04.27 06:04, Tagi:

 
 
 
Projekt i oprogramowanie - Michał Jędryka